Kariera

Inwigilacja w imię bezpieczeństwa. O co można pytać pracownika?

16 październik 2020

Pandemia spowodowała, że pracodawcy stali się ciekawscy. Co robi Kowalski po pracy? Czy był na weselu? A może ma żonę pielęgniarkę? Do Stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom trafiają skarżący się na inwigilację pracownicy.

źródło: fot. shutterstock, www.pulshr.pl

  • Pracodawcy - w imię dbania o bezpieczeństwo - chcą wiedzieć, co ich pracownicy robią w czasie wolnym. Niektóre aktywności stały się podejrzane...
  • Pracownicy wypełniają ankiety, w których są pytani, czy byli na weselach, pogrzebach, koncertach, gdzie chcą spędzić urlop.
  • Warto przypomnieć sprawę KGHM Polska Miedź, gdzie firma również wymagała od pracowników poinformowania o swoich planach urlopowych. Sprawa skończyła się zgłoszeniem do PIP.

Pracodawcy wykorzystują często pandemię koronawirusa, by dowiedzieć się więcej o swoich pracownikach. Często są to informacje, które nie mają znaczenia dla operacyjnej działalności firmy. Pracownik ma prawo odmówić udzielenia takiej informacji. Firmy zasłaniają się dbaniem o bezpieczeństwo podwładnych.

Weryfikacja?

  – W ostatnim miesiącu zgłoszeń z pytaniami: czy muszę wypełniać ankiety, czy muszę odpowiadać na pytania, czy muszę meldować, co robiłem, jest całe mnóstwo. Od kilku miesięcy to były pytania np. o obecność na weselach, ślubach, pogrzebach czy koncertach. Teraz niektóre firmy idą krok dalej i dopytują o zawód małżonka oraz czy zatrudnienie poza firmą. Pracodawcy często wykazują się nadgorliwością lub celowo zbierają informacje, które potem mogą być przez nich wykorzystane – mówi Małgorzata Marczulewska, prezes Stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom.

W efekcie do stowarzyszenia wpływają zgłoszenia o tym, że pracownicy w fabrykach lub halach produkcyjnych muszą wypełniać codzienne ankiety. Eksperci ze stowarzyszenia tłumaczą, że pracodawca może interesować się, czy mieliśmy kontakt z kimś zakażonym, ale czasem pytania wykraczają poza standard.

Wśród pytań było przykładowo pytanie: czy byłeś wczoraj w kinie lub w galerii handlowej? Czasem były to pytania o sytuację rodzinną: czy mąż / żona jest pielęgniarką, lekarzem lub osobą zatrudnioną w szpitalu? Pojawiały się także pytania o dodatkowe zatrudnienia i miejsca pracy....


czytaj więcej: www.pulshr.pl


autor: Katarzyna Domagała-Szymonek

źródło: www.pulshr.pl