Niepełnosprawni

Niepełnosprawni na rynku pracy

18 listopad 2020

Obecny rynek stawia przed kandydatami bardzo wysokie wymagania. Oprócz kwalifikacji zawodowych, umiejętności, istotne są także inne aspekty sylwetki pracownika takie jak kompetencje społeczne, stopień zaangażowania w pracę. Wśród tych wszystkich wymagań szczególne trudności w odnalezieniu się na rynku pracy mają osoby niepełnosprawne.

źródło: fot. infor.pl

Ostatnimi czasy coraz bardziej zwraca się uwagę na poprawę dostępu do różnorakich stanowisk dla osób niepełnosprawnych. Częściej można ich spotkać jako pracowników.

Dużą zasługę w tym mają programy unijne kierowane do osób niepełnosprawnych. Oprócz różnorodnych kursów i szkoleń przeznaczonych dla tych osób można również napotkać programy finansujące kształcenie policealne, studia magisterskie czy podyplomowe. Zazwyczaj w takich projektach można także liczyć na pokrycie kosztów dojazdów lub specjalnie przygotowany transport dla osób, które mają trudności z poruszaniem się.

Aby coraz więcej osób niepełnosprawnych mogło znaleźć zatrudnienie, istnieje możliwość dofinansowania stanowisk pracy dla pracodawców. Często pracodawca wybierając spośród kilku kandydatów, decyduje się na osobę niepełnosprawną, ponieważ – z pomocą dodatkowych środków – zmniejsza koszty utrzymania pracownika na danym stanowisku.

Świadomość Polaków związana z adaptacją osób niepełnosprawnych do warunków pracowniczych jest coraz większa i dlatego też bariery w poszukiwaniu zatrudnienia zmniejszają się.

Jednak wciąż nie są to zadowalające efekty. Osoby niepełnosprawne mają zagwarantowany niższy – niż pracownik pełnosprawny – wymiar czasu pracy. Niestety dla wielu pracodawców jest to argument, który przesądza za tym, że taka osoba pracując krócej, nie będzie w stanie wypełnić wszystkich obowiązków, które są zamierzone. Częstym problemem są także dojazdy osób do pracy. Jeśli osoba ma trudności z poruszaniem się, jeśli jeździ na wózku inwalidzkim, to bez własnego transportu bardzo trudno jej jest dostać się do miejsca pracy. Wynika to z licznych barier architektonicznych, które niestety w większości miast nie są całkowicie wyeliminowane.

Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem dla takich osób jest praca w domu, która staje się coraz bardziej popularna. Telepraca jest związana z wykonywaniem obowiązków zawodowych w swoim miejscu zamieszkania, gdzie pracodawca gwarantuje przystosowanie stanowiska pracy, zapewnia odpowiednie narzędzia niezbędne do pracy oraz ustala z pracownikiem warunki kontroli poczynionych efektów.

Wiele osób niepełnosprawnych jednak ma poczucie, że na tym polu, niestety nic się nie poprawia. Z pewnością w lepszej sytuacji są osoby, które mieszkają w dużych miastach. Najtrudniej jest osobom, które zamieszkują niewielkie miejscowości, gdzie nie ma firm, które chętnie zatrudniają niepełnosprawnych....

czytaj więcej: www.infor.pl


autor: Małgorzata Czarnota

źródło: www.infor.pl