Prawo

15 stycznia upływa termin składania wniosków w sprawie zwolnień ze składek

13 styczeń 2021

W najbliższy piątek, 15 stycznia 2021 roku, upływa termin składania wniosków o zwolnienie z obowiązku opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku. Wszystkie wnioski o zwolnienia ze składek należy przesyłać przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

źródło: iStock , www.prawo.pl

Tarcza 6.0 rozszerzyła możliwość zwolnienia ze składek za lipiec, sierpień i wrzesień ubiegłego roku na kolejnych przedsiębiorców. Warunkiem jest m.in. spadek przychodu o 75 proc. za pierwszy miesiąc objęty wnioskiem w stosunku do tego samego miesiąca ubiegłego roku. Od 30 grudnia 2020 r. do 15 stycznia 2021 r. wnioski w tej sprawie mogą składać hotele i podobne obiekty zakwaterowania, a także organizatorzy turystyki.

  - To kolejny realizowany przez ZUS ważny etap wsparcia przedsiębiorców dotkniętych pandemią koronawirusa - podkreśla prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Dla kogo pomoc?

W komunikacie prasowym Zakład przypomina, że zwolnienie będzie obejmować także składki opłacone. Jeśli przedsiębiorca je opłacił, to będzie mógł uzyskać zwrot nadpłaty lub przeznaczyć na przyszłe składki.

Wszystkie wnioski o zwolnienia ze składek należy przesyłać przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

  - Od blisko roku realizowane przez nas wsparcie dociera do wielu podmiotów. Łączna pomoc z ZUS sięga ok. 30 mld złotych. Zwolniliśmy ze składek ponad 2 mln firm na ponad 13 mld złotych. Wypłaciliśmy ok. 2,7 mln świadczeń postojowych na ponad 5,3 mld złotych – wylicza prezes ZUS.

Od 30 grudnia 2020 roku przedsiębiorcy mogą wnioskować również o zwolnienie z opłacania składek za listopad 2020 r. w ramach najnowszej tarczy antykryzysowej 6. W tym przypadku wnioski można składać do końca stycznia. Szczegółowe informacje o warunkach wsparcia z tej tarczy, terminach składania wniosków i konkretnych kodach PKD, które kwalifikują do skorzystania z pomocy, dostępne są na stronie internetowej Zakładu (www.zus.pl)....

autor: Grażyna J. Leśniak

źródło: www.prawo.pl