Niepełnosprawni

Ulga rehabilitacyjna za 2020 rok. 15 pytań i odpowiedzi

26 luty 2021

Rozliczaniu PIT towarzyszy zawsze mnóstwo pytań Czytelników, dotyczących możliwości skorzystania z tzw. ulgi rehabilitacyjnej. O odpowiedź na najważniejsze z nich poprosiliśmy Renatę Szydłowską z Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

źródło: fot. Karolina Grabowska/Pexels.com

Ważne! Wszystkie poniższe pytania dotyczą oczywiście osób z niepełnosprawnością lub mających takie osoby na utrzymaniu – czyli osób orzeczonych, uprawnionych do rozliczania tzw. ulgi rehabilitacyjnej.

    Podczas pandemii ustawa przedłużyła ważność orzeczenia. Czy mogę skorzystać z ulgi?

Podczas pandemii z mocy ustawy terminy orzeczeń zostały przedłużone. Moje też zostało automatycznie przedłużone, bo było ważne do sierpnia. Czy ma to znaczenie dla korzystania z ulgi rehabilitacyjnej?

Przedłużenie z mocy ustawy ważności orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności umożliwia dalsze korzystanie przez osoby niepełnosprawne z ulgi na cele rehabilitacyjne.

    Czy mąż może odliczyć użytkowanie swojego samochodu, gdy dowozi mnie do lekarzy?

Co rok odliczam od podatku swój samochód (mam znaczny stopień), jednak do lekarzy w innych miastach dowozi mnie mąż jego autem. Czy prócz mnie także i on może odliczyć użytkowanie samochodu?

W ramach ulgi rehabilitacyjnej, w tym z odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na używanie samochodu osobowego, może skorzystać również podatnik, na którego utrzymaniu pozostają osoby niepełnosprawne, jednak tylko w sytuacji, gdy dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają w 2020 r. kwoty 14400 zł.

Jeżeli zaś osoba niepełnosprawna sama korzysta z ww. odliczenia, wówczas mąż, dowożący ją do lekarzy w innych miastach własnym samochodem, nie jest uprawniony do skorzystania z tego odliczenia.

    Czy można odliczyć suplement diety?

Czy odliczać można wyłącznie leki wydawane na receptę? Lekarz specjalista zalecił mi zażywanie suplementu diety. Czy taki wydatek mogę odliczyć, skoro „formalnie” nie jest to lek?

Odliczenie wydatków poniesionych na zakup leków dotyczy wyłącznie leków, nie tylko wydawanych na receptę, ale takich, których stosowanie wynika z zalecenia lekarza specjalisty. Środki będące suplementami diety nie mieszczą się w pojęciu leku.

Suplementami diety są środki spożywcze, których celem jest uzupełnienie normalnej diety, będące skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny, pojedynczych lub złożonych, wprowadzane do obrotu w formie umożliwiającej dawkowanie, z wyłączeniem produktów posiadających właściwości produktu leczniczego w rozumieniu przepisów Prawa farmaceutycznego.

Wobec tego wydatki na zakup suplementów diety, nawet jeśli ich zażywanie zaleci osobie niepełnosprawnej lekarz specjalista, nie podlegają odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

    Czy można odliczyć wizyty pielęgniarki i opiekunki?

Czy od podatku można odliczyć wizyty domowe pielęgniarki oraz pracę opiekunki?...


czytaj więcej: www.niepelnosprawni.pl


autor: Tomasz Przybyszewski

źródło: www.niepelnosprawni.pl