Biznes

Motywacja pracowników i zarządzanie. Oto największe wyzwania pracodawców

26 luty 2021

Motywowanie pracowników zdalnych w 2021 roku będzie największym wyzwaniem dla 48 proc. pracodawców – wynika z badania zrealizowanego przez Crowe, Contract Administration i TGC Corporate Lawyers. Problemem dla firm pozostaje także brak regulacji prawnych dotyczących home office.

źródło: fot. shutterstock, www.pulshr.pl

  • Przed pandemią ponad 70 proc. pracodawców wskazało, że kluczowym wyzwaniem jest dla nich rekrutacja i utrzymanie zespołu.
  • Pandemia zmieniła priorytety - w tej chwili największą trudnością jest dla nich utrzymanie motywacji pracowników wykonujących pracę spoza biura.
  • Pracodawcy wciąż mierzą się także ze zmianami w prawie, które nakładają na nich nowe przepisy prawne.

Z powodu pandemii, wiele firm stanęło przed wyzwaniami, z którymi dotychczas nie miały okazji się mierzyć. Koronawirus odcisnął piętno także na rynku pracy, w rezultacie na znaczeniu straciły niektóre z kluczowych problemów towarzyszących pracodawcom przez ostatnie lata.

  - W zeszłorocznej edycji naszego badania, realizowanego przed wybuchem pandemii, ponad 70 proc. respondentów wskazało, że kluczowym wyzwaniem jest dla nich rekrutacja i utrzymanie zespołu. Obecnie pracownicy, w obliczu niepewnej sytuacji na rynku, dużo mniej chętnie zmieniają pracodawców, bardziej doceniając stabilność i bezpieczeństwo miejsca pracy – mówi Magdalena Aleksandrowicz, prezes Contract Administration na Polskę, Czechy i Słowację.

Źródło: „Wyzwania pracodawców 2021”, Crowe, Contract Administration i TGC Corporate Lawyers
Źródło: „Wyzwania pracodawców 2021”, Crowe, Contract Administration i TGC Corporate Lawyers

Obecnie kluczowe dla pracodawców stały się natomiast kwestie związane z powszechnym wykorzystaniem pracy zdalnej. Blisko połowa badanych firm wskazuje, że największą trudnością jest dla nich utrzymanie motywacji pracowników wykonujących pracę spoza biura (48 proc.), niewiele mniej jako kluczowe wyzwanie wskazuje zarządzanie zdalnym zespołem (37 proc.).

Z raportu "Polski biznes w sytuacji pandemii" przygotowanego przez Akademię Leona Koźmińskiego wynika, że model home office oceniany jest jako demotywujący i nudny. W znacznie mniejszym stopniu pracownicy identyfikują się także ze swoim pracodawcą. Dlatego coraz więcej firm, mając na względzie dobrostan pracowników, sygnalizuje swoje wsparcie i wdraża nowe rozwiązania, które mają na celu zacieśnić więzi społeczne i podnieść morale w zespole. Jakie są sposoby na integrację pracowników w pandemicznej rzeczywistości, jaką jest home office? O tym przeczytasz tutaj.

Zmiany w prawie wciąż problematyczne....

czytaj więcej: www.pulshr.pl


autor: jk

źródło: www.pulshr.pl