Kariera

Inicjatywa Pracownicza: Bez walki nie licz na lepsze życie

06 kwiecień 2021

Bycie utrapieniem dla pracodawców bardzo często oznacza, że związek zawodowy robi to, co robić powinien - wyjaśnia Jakub Grzegorczyk z Komisji Krajowej OZZ Inicjatywa Pracownicza. I jak dodaje, związki zawodowe nie powinny być pasem transmisyjnym pomiędzy pracownikami a pracodawcą: - Związek zawodowy ma reprezentować interesy pracowników i bronić ich praw.

źródło: fot. Inicjatywa Pracownicza/Facebook

  • Kryzys ostatnich miesięcy był na pewno dla wielu pracowników "kropką nad i", by założyć struktury związkowe w swoich miejscach pracy - wyjaśnia Jakub Grzegorczyk.
  • - Dziś mamy taką sytuację, że związki zawodowe zachowują się jak drugi pracodawca. My jesteśmy organizacją przede wszystkim broniącą pracowników. Nie jesteśmy po to, żeby dyscyplinować załogę dla pracodawcy - tłumaczy Marta Rozmysłowicz z Komisji Krajowej Inicjatywy Pracowniczej.
  • - Mamy taki slogan: "Bez walki nie licz na lepsze życie"; jeśli faktycznie chcemy zmienić nasze miejsce pracy, to będzie to walka. Nie fizyczna, ale musimy mieć świadomość, że dużo czasu i energii zajmie nam przekonanie innych do swoich racji - wyjaśnia Grzegorczyk.

Znani są przede wszystkim ze swoich działań w polskim oddziale Amazona. Inicjatywa Pracownicza działa od dwóch dekad i walczy nie tylko w miejscach pracy. 

  - To, co nas odróżnia od innych związków, to szersze spojrzenie na problemy świata pracy. Nasze problemy nie kończą się wraz z opuszczeniem zakładu pracy. Na warunki życia, na jego jakość wpływają usługi publiczne, świadczenia społeczne, zakres praw i wolności, jakie mamy. Stąd zakres naszego działania jest szerszy i nasze działania, np. we wsparcie ruchu lokatorskiego, wsparcie ruchów kobiecych na rzecz równości płci - wyjaśnia Jakub Grzegorczyk z Komisji Krajowej OZZ Inicjatywa Pracownicza. 

Związek? Nie, dziękuję

Związki zawodowe nie mają ostatnio dobrej prasy. Większości kojarzą się ze skostniałymi organizacjami walczącymi mniej o pracowników, a bardziej o własne bezpieczeństwo. 

  - Dziś mamy taką sytuację, że związki zawodowe zachowują się jak drugi pracodawca. Często część funkcji, w tym tych dyscyplinujących, pracodawca oddaje związkom zawodowym. Moim zdaniem dlatego związki źle się kojarzą. My jesteśmy organizacją przede wszystkim broniącą pracowników. Nie jesteśmy po to, żeby dyscyplinować załogę dla pracodawcy - wyjaśnia Marta Rozmysłowicz z Komisji Krajowej Inicjatywy Pracowniczej....


czytaj więcej: www.pulshr.pl


autor: Karolina Markowska

źródło: ww.pulshr.pl