Prawo

Jakie obostrzenia po 9 kwietnia 2021 r.?

08 kwiecień 2021

Jakie obostrzenia po 9 kwietnia 2021 r. zostaną przedłużone? Czy będą dotyczyły całego kraju?

źródło: fot. Shutterstock, infor.pl

Obostrzenia po 9 kwietnia 2021 r.

Plany rządu dotyczące nowych obostrzeń przedstawił podczas środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia mówił o trudnej sytuacji w służbie zdrowia. Zdaniem ministra w kwestii zajętych łóżek najtrudniejsza sytuacja jest na Śląsku. Jak przekonywał, konsekwencje zwiększonej mobilności w okresie świątecznym będą widoczne dopiero w przyszłym tygodniu.

Co z obostrzeniami?

Dotychczasowe zasady bezpieczeństwa zostaną przedłużone do 18 kwietnia 2021 r.

W przyszłym tygodniu zostaną podjęte kolejne decyzje.

Oznacza to, iż zamknięte pozostaną wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2. Lockdown obejmie też centra i galerie handlowe z wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni. Ponadto w placówkach handlowych nadal będą obowiązywały limity:

    1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
    1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.

Limity osób zostały przewidziane również dla miejsc kultu religijnego. Na 1 osobę powinno przypadać 20 m2. Nadal istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Zakaz działalność nadal obejmuje salony fryzjerskie i kosmetyczne.

Poza określonymi wyjątkami (sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych) zamknięte są przedszkola i żłobki. Nauka w szkołach odbywa się zdalnie. Zamknięte pozostaną hotele (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych), a także teatry, kina czy muzea.

Majówka w 2021 r. a obostrzenia

Minister odniósł się również do kwestii weekendu majowego.

Zdaniem ministra należy się spodziewać, iż podczas majówki również będą obowiązywały obostrzenia. O ich skali rząd będzie informował w przyszłych tygodniach.

Wakacje 2021 r. – co z obostrzeniami?

Niedzielski podkreślał, iż najważniejszym kryterium podejmowanych decyzji w tej chwili staje się kwestia obłożenia infrastruktury. To jak spędzimy wakacje – zdaniem ministra - zależy od momentu pandemii, w którym się znajdziemy....

źródło: www.infor.pl