Prawo

Dzieci i dorośli w jednym oddziale psychiatrycznym to łamanie praw człowieka

17 czerwiec 2019

Sytuacja, w której małoletni pacjenci zmuszeni są do przebywania na jednym oddziale psychiatrycznym z pacjentami dorosłymi, jest absolutnie niedopuszczalna - ocenia Helsińska Fundacja Praw Człowieka i prosi o zgłaszanie takich spraw. Organizacja chce udzielić pomocy prawnej rodzicom, których dzieci znalazły się w takiej sytuacji.

źródło: www.prawo.pl

Helsińska Fundacja Praw Człowieka wydała stanowisko dotyczącej sytuacji polskiej psychiatrii dziecięcej. - Sytuacja, w której małoletni pacjenci, z powodu braku pieniędzy na wyspecjalizowane ośrodki dla dzieci, zmuszeni są do przebywania na jednym oddziale z pacjentami dorosłymi, jest absolutnie niedopuszczalna - podkreśla Fundacja. - Praktyka taka może nie tylko prowadzić do pogłębienia zaburzeń psychicznych u dzieci, ale także naraża je na przemoc, w tym przemoc seksualną, ze strony współpacjentów. Dziś media poinformowały opinię publiczną o takim zdarzeniu w jednym ze szpitali - czytamy w tym stanowisku.

Media opisały, że po zamknięciu oddziału psychiatrii dziecięcej w szpitalu przy Żwirki i Wigury w Warszawie, Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że starsze dzieci w stanach nagłych, czyli np. zagrożenia życia mogą zostać przyjęte na oddziale psychiatrycznym dla dorosłych. Fundusz chce w ten sposób zabezpieczyć odpowiednią liczbę miejsc dla dzieci w kryzysach psychicznych.

Niedawno Sieć Obywatelska Watchdog opublikowała dramatyczny raport dotyczący opieki psychiatrycznej dla dzieci. Wynika z niego, że na ponad 7 milionów dzieci jest jedynie 362 lekarzy specjalistów psychiatrii dzieci i młodzieży. Między marcem a kwietniem 2019 r. w  kolejce do przyjęcia na oddział całodobowy czekało w sumie 634 osób! W trybie pilnym lub zagrożenia życia, trzeba czekać średnio 12-13 dni. przedstawia raport, który przygotowała .

Brak miejsc w szpitalach narusza prawa człowieka

Organizacja podkreśla, że obecna sytuacja stanowi poważne naruszenie praw człowieka gwarantowanych w Konstytucji i prawie międzynarodowym. Art. 68 ust. 3 Konstytucji nie tylko zobowiązuje państwo do zapewnienia dzieciom opieki zdrowotnej, ale i stanowi, że opieka ta ma być szczególna, a więc spełniająca jeszcze wyższe standardy, niż w przypadku pacjentów dorosłych. Konstytucja zobowiązuje też państwo do ochrony praw dziecka, przyznając każdemu prawo żądania od organów władzy publicznej ochrony dziecka przed przemocą czy okrucieństwem.

Zdaniem HFPC, przebywanie dzieci z zaburzeniami psychicznymi na oddziałach z osobami dorosłymi oraz narażenie je na przemoc ze strony innych pacjentów może być także kwalifikowane jako nieludzkie lub poniżające traktowanie w rozumieniu art. 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz innych wiążących Polskę umów międzynarodowych....

czytaj więcej: www.prawo.pl


autor: Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska

źródło: www.prawo.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki.

×

Portal Pracy dla Osób z Niepełnosprawnościami

Wersja mobilna już wkrótce

Ciężko pracujemy nad wersją mobilną...

Tymczasem wypróbuj wersję na komputer.