Praca

Doceniaj albo zgiń! Dlaczego warto dbać o pracownika?

15 styczeń 2020

W najbliższym czasie na rynku pracy może brakować minimum miliona pracowników. Zatrzymanie w firmie najlepszych osób będzie stanowiło wyzwanie. Brak rąk do pracy często prowadzi do bankructwa. Warto więc dbać o pracownika. Jak doceniać, by pracownicy zostali w firmie?

źródło: www.infor.pl

Doceniaj albo zgiń!

Niech cię nie zwiodą informacje o spowolnieniu wzrostu gospodarczego oraz doniesienia o zwalnianych pracownikach z firm, które nie wytrzymają podwyżki płacy minimalnej. Przed rynkiem pracy demograficzne tsunami. Przez następne pięć lat będzie brakować co najmniej miliona pracowników. Zatrzymanie dobrych ludzi, których masz w firmie to sprawa z grupy „być albo nie być”. Już dziś znacząca część bankructw wynika z niemożliwości wywiązania się z kontraktów związanym z brakiem ludzi.

Jeśli nie zbudujesz więzi ludzi z organizacją a menedżerowie ze swoimi pracownikami zdrowych, bardziej osobistych relacji, będzie bardzo trudno ich zatrzymać. Głównymi powodami odejść jest poczucie niedoceniania, słaba relacja lub konflikty z przełożonymi. Styl zarządzania jest dziś kluczowy: motywujący, uwzględniający dobre relacje, doceniający.
Jak doceniać pracowników?

Co to znaczy doceniać? To dosłownie dodawać coś do ceny, w naszym przypadku wynagrodzenia. Nie chodzi jednak tylko o wymiar finansowy, a o osobiste uznanie pracy i zasług drugiej osoby jako wartościowe. Takim uznaniem jest okazywanie wdzięczności. Mówienie dziękuję oznacza „widzę Twój wkład”, a także przenosi relację na płaszczyznę bardziej relacyjną niż transakcyjną, jak to ma miejsce w przypadku podejścia „ja wymagam i płacę, więc jesteśmy kwita”....

czytaj więcej: www.infor.pl


źródło: www.infor.pl