Praca

Różnorodność w firmie ma dobry wpływ na kulturę organizacyjną i reputację

22 maj 2020

21 maja przypada Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej. Jak z zarządzaniem różnorodnością radzą sobie firmy w Polsce?

źródło: Fot. pexels., www.pulshr.pl

  • Różnorodność płciowa wnosi wiele dobrego do przedsiębiorstw, a firmy z kobietami w zarządach osiągają lepsze wyniki.
  • Choć nierówności nadal są widoczne, to jednak rzeczywistość powoli się zmienia - coraz więcej kobiet pojawia się w kadrze menedżerskiej i zarządach firm. I to także w branżach uchodzących dotychczas za "męskie".
  • Wyzwaniem jest również zarządzanie wiekiem; w tej chwili na rynku pracy mamy pięć grup pokoleniowych - Baby Boomer, X, Y, Z oraz Alfa.

Różnorodność w miejscu pracy to nie tylko element odpowiedzialnego biznesu, ale nierzadko również lepsze wyniki spółki. Ponadto, pracownicy odczuwają większą satysfakcję z pracy i rzadziej przebywają na zwolnieniach lekarskich. Polityka różnorodności płciowej ma też dobry wpływ na kulturę organizacyjną i reputację firmy.

Warto pamiętać, że różnorodność w zespole nie odnosi się jedynie do płci. Obejmuje znacznie więcej cech charakterystycznych, które czynią nas wyjątkowymi - pochodzenie etniczne, wiek, osobowość, sposób komunikowania się, funkcję, którą pełnimy w zespole, czy wykształcenie. 

Kobiety w biznesie

Jak wynika z raportu McKinsey & Company, decyzja o zatrudnieniu większej liczby kobiet po prostu się opłaca. Różnorodność płciowa wnosi wiele dobrego do przedsiębiorstw, a firmy z kobietami w zarządach osiągają lepsze wyniki.

Z badania firmy Hays Poland "Kobiety na rynku pracy" wynika, że nasz rynek pracy jest miejscem coraz bardziej dostępnym i przyjaznym dla kobiet. Taką opinię podziela 76 proc. mężczyzn i 54 proc. kobiet. Polska zajmuje również coraz lepsze pozycje w rankingach rynków przyjaznych kobietom i ich zawodowym aspiracjom.

Niemniej jednak uczestnicy badań zwracają uwagę na wciąż obecne na rynku pracy przejawy nierównego traktowania kobiet i mężczyzn, wynikającego m.in. z przekonań i stereotypów. Nadal pozostaje wiele obszarów, które wymagają podjęcia działań ukierunkowanych na wyrównanie szans....

czytaj więcej: www.pulshr.pl


autor: Justyna Koc

źródło: www.pulshr.pl