Biznes

Firmy muszą odnaleźć się w postcovidowym świecie

13 styczeń 2021

W postcovidowym świecie polskie firmy muszą na nowo się odnaleźć. Choć trudno przewidzieć moment końca pandemii, resort rozwoju chce być gotowy na czerwiec - powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

źródło: fot. shutterstock, www.pulshr.pl

  • Zamierzamy wytypować branże, technologie i produkty, w których nasz kraj może osiągnąć przewagi konkurencyjne, oraz opracować konkretne instrumenty wsparcia - powiedział Jarosław Gowin.
  • Gospodarka postcovidowa będzie wyglądała zupełnie inaczej, a przewagę osiągną kraje, które szybciej od innych zdefiniują zmiany.
  • Za wcześnie, by przesądzać, które sektory przemysłu będą miały znaczenie strategiczne w postpandemicznej rzeczywistości. Ich określeniu służą i konsultacje, i równoległe do nich analizy potencjału polskiej gospodarki - wskazał.

Jarosław Gowin mówił w rozmowie z "Pulsem Biznesu" o powstających w resorcie rozwoju założeniach nowej polityki przemysłowej Polski. "Poprzez wielostronną analizę zamierzamy wytypować branże, technologie i produkty, w których nasz kraj może osiągnąć przewagi konkurencyjne, oraz opracować konkretne instrumenty wsparcia. Będziemy kreować politykę przemysłową w ścisłej współpracy z biznesem. Punktem wyjścia jest biała księga, która powstanie we współpracy z przedsiębiorcami - spodziewamy się tysięcy propozycji. Równolegle prace rozpoczął zespół 11 ekspertów" - przekazał szef MRPiT.

Podkreślił, że gospodarka postcovidowa będzie wyglądała zupełnie inaczej, a przewagę osiągną kraje, które szybciej od innych zdefiniują zmiany. "Jest za wcześnie, by przesądzać, które sektory przemysłu będą miały znaczenie strategiczne w postpandemicznej rzeczywistości. Ich określeniu służą i konsultacje, i równoległe do nich analizy potencjału polskiej gospodarki" - wskazał.

Poinformował, że do końca kwietnia resort chce przygotować dokument zawierający wytyczne ministerstwa ws. nowej polityki przemysłowej, a w III kw. nadać mu charakter dokumentu strategicznego, firmowanego przez cały rząd. Dodał, że opinie nt. tego, kiedy skończy się pandemia, są podzielone. Dlatego resort rozwoju nie może odkładać prac nad nową polityką przemysłową i musi być gotowy, by ruszyć w 3 kw....

czytaj więcej: www.pulshr.pl


autor: PAP/AT

źródło: www.pulshr.pl