Praca

Firmowe zachęty do szczepień bez dyskryminacji

15 styczeń 2021

Przemyślana polityka proszczepionkowa pracodawcy nie naruszy zasad równego traktowania w zatrudnieniu. Trzeba jednak właściwie uzasadnić przyznanie profitów zaszczepionym pracownikom.

źródło: AdobeStock, www.rp.pl

Perspektywa powszechnych szczepień uwypukliła kolejny problem z zakresu prawa pracy związany z epidemią – czy pracodawcy mogą wprowadzać benefity zachęcające swoich pracowników do szczepień. Naszym zdaniem nie jest to wykluczone.

Twarde stanowisko

W ostatnich dniach w mediach pojawiły się wypowiedzi ekspertów z zakresu prawa pracy, którzy postawili zdecydowaną tezę, że przyznanie jakichkolwiek bonusów zaszczepionym pracownikom może prowadzić do dyskryminacji pracowników niezaszczepionych. Podniesiono, że mogłaby to być dyskryminacja ze względu na światopogląd, gdyż część pracowników może być tzw. antyszczepionkowcami. Jednocześnie wskazano, że profity proszczepionkowe mogłyby zostać wprowadzone wyłącznie wtedy, gdyby ustawodawca wyłączył „bezprawność" takiego różnicowania praw zatrudnionych. Innymi słowy, zgodnie z zaprezentowanym poglądem, dopóki ustawodawca nie zmieni kodeksu pracy, pracodawcy nie mogą wprowadzać polityk zachęcających pracowników do szczepień...

czytaj więcej: www.rp.pl


autor: Łukasz Łaguna, Kajetan Bartosiak

źródło: www.rp.pl